DAMLATAN MUSLUĞU TAMİR EDİN, EKONOMİK KATKI SAĞLAYIN.

Evinizde su sızdıran bir musluk varsa ve tesisatçı beklemekte istemiyorsanız, musluk contasını veya salmastrasını kendiniz kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Musluğun salmastrasındaki conta eskimiş, yıpranmış, yerine oturmamış ya da uzun süre değiştirilmemişse musluktan sürekli su sızar. Contanın değiştirilmesi gerekir.

Salmastra contasını değiştirmek hem bataryanın ömrünü uzatır hem de su tasarrufu sağlar. Bunun için yapmanız gereken çok basittir. Biri düz uçlu, biri yıldız uçlu iki tornavida ve iki ağızlı bir anahtar ile bu işlemi en fazla bir saatte yapabilirsiniz.

Musluk başlığının (volan) ve kapaklarının (bice) sökülmesi: Düz tornavidayla musluk başlıklarında bulunan musluk kapaklarını çıkartalım ve musluk başlığı üzerinde bulunan vidaları yıldız tornavidayla gevşetelim. Vidaları gevşettikten sonra musluğun başlıklarını elimizle çekerek musluktan çıkartalım.

Salmastranın sökülmesi: Salmastrayı 17 numaralı iki ağızlı anahtarla musluktan çıkartalım. Çıkartırken salmastraya zarar vermemeye çalışalım. Salmastra musluk başlıklarının musluğa sıkışmasını sağlar. Salmastra zarar gördüğünde musluğun kapakları tam sıkıştırılamaz ve musluktan su sızar.

Contanın sökülmesi: Salmastranın alt kısmında bulunan eskimiş contayı düz tornavidayla çıkartalım.

Yeni contanın takılması: Yeni contayı salmastranın üzerine elimizle takalım. Ardından çıkarttığımız salmastrayı elimizle musluk gövdesindeki yerine takalım. Daha sonra 17 numaralı iki ağızlı anahtarla salmastrayı sıkalım.
Musluk volanlarının takılması: Musluğun başlıklarını elimizle musluğa takalım. Musluğun başlıklarına, gevşettiğimiz vidaları yıldız tornavidayla sıkalım ve başlıkları musluklara sabitleyelim. Son olarak, vidayı sıktıktan sonra musluk başlığının ortasındaki kapaklarını (bice)elimizle takalım.

Sonuç olarak evimizde kendimizin yapabileceği küçük tamirat işlemleri ile sızdıran bir musluğu tamir ederek, hem aile ekonomisine hem de su tasarrufuna önemli bir katkı sağlamış oluruz.

26th Ağustos 2012 Sıhhi Tesisat